За втора поредна година МАИР „Боженци“ бе дом на националния летен лагер „Предприемачът като откривател“. Лагерът, който се организира от Фондация Бауерзакс, в партньорство с Община Габрово и Областен Информационен Център – Габрово, приюти 22 ученика от Пловдив, София, Велико Търново, Габрово и Русе в периода 10 – 17 Юли.
Лагерът даде базово разбиране за основните икономически принципи, светът на пазарната икономика и ролята на предприемача. Обучителната програма имаше за цел да развие предприемчивостта и креативното мислене на учениците, както и да изгради разбиране за света като място, изпълнено с възможности.
Както и при останалите инициативи, част от „Предприемачът като откривател“, така и националния лагер бе базиран въз основата на ученето чрез игрови ситуации, примери и дискусии, както и на екипната работа и решаване на казуси.
Един от основните елементи на лагера бяха външните мотивационни лекции. Тази година гости ни бяха Валя и Иван от Limacon Event Center, които споделиха с учениците своя опит и съвети за развиване на собствен бизнес. Силно вдъхновяваща мотивационна сесия направи и Емилиян Енев от блокчейн startup-a Recheck, който сподели с учениците, какво е да развиваш високотехнологичен бизнес и да бъдеш един от пионерите в своята област.
И тази година проведохме посещения на иновативни предприятия в Габрово. Първата спирка от нашата обиколка бе „AMK Задвижваща и управляваща техника“, част от германския холдинг „AMK“, който е един от водещите в света производители на електродвигатели, електрически задвижвания и управляваща техника. Участниците се срещнаха лично с управителя Калоян Иванов, който им разказа не само за фирмата и нейното производство, но и за собствения път в следването и постигането на мечтите. Учениците посетиха и производителят на дизайнерски чанти, портфейли, колани и аксесоари – Принц, където се запознаха с основните моменти при създаване на един висококачествен продукт.
Освен тематичната стая със загадки „Героите на Габрово“, лагерът даде старт и на още един нов обучителен елемент, част от портфолиото на „Предприемачът като откривател“ – Икономически „лов на съкровища“. В рамките на близо два часа младежите трябваше да комбинират работа в екип, логическо мислене, базови икономически познания и бързина, за да открият заровеното съкровище и очакващите ги награди.